Cera wrażliwa, jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Dowodem na to jest duża ilość linii kosmetycznych przeznaczonych właśnie do tego typu cery. Niektóre marki specjalizują się tylko w pielęgnacji skóry ze szczególnymi potrzebami. Ceniona na świecie marka Mixa w Polsce pojawiła się niedawno a już pozyskuje grono fanek.

Czy posiadanie cery wrażliwej to naprawdę same wyrzeczenia?

Niestety tak, choć wszystko zależy od stopnia wrażliwości. Jeśli np. jeden składnik wywołuje na skórze reakcję alergiczną, wystarczy wybierać kosmetyki, które go nie zawierają. Jeśli jednak potrzeby naszej skóry są szczególne, wtedy koniecznie trzeba dobrać odpowiedniejsze produkty. Dobra wiadomość jest taka, że nie zawsze muszą one kosztować fortunę. A zła, że bywa niestety tak, że skóra uspokaja się tylko pod wpływem kosztownych, aptecznych preparatów. Na to nie ma rady.

Tylko pielęgnacja?

Pielęgnacja twarzy i ciała, gdy ma się skórę wrażliwą, to tylko pierwszy krok. Zdarzają się kobiety zapominające, że robiąc makijaż nie są zwolnione z troski o swoją cerę. Kosmetyki do makijażu mogą mieć silne działanie podrażniające i uczulające, zwłaszcza podkłady. Im silniej perfumowany kosmetyk, tym ryzyko jest większe. W tym przypadku dobór odpowiednich kosmetyków może nadszarpnąć nasz budżet, ponieważ zmuszone będziemy szukać wśród lepszych marek kosmetyków wytwarzanych z najbardziej naturalnych produktów. A to kosztuje. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie kupienie mineralnych kosmetyków do makijażu, które nie tylko pomogą w wykonaniu perfekcyjnego makijażu, ale dzięki owym minerałom również będą chronić i pielęgnować wrażliwą skórę.

Wrażliwość czy alergia?

Niekiedy można się bardzo pomylić i alergię nazwać wrażliwością. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka pomyłka to nic strasznego, obie te przypadłości skóry wymagają szczególnej pielęgnacji. Jeśli jednak posiadalibyśmy świadomość, że po prostu jesteśmy uczuleni, byłoby łatwiej dopasować do siebie odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Zwłaszcza, jeśli wiedzielibyśmy dokładnie co nas uczula.

 Dlaczego tak ważne jest ustalenie, czy to wrażliwość czy alergia? A to dlatego, że skóra alergiczna źle znosi kosmetyki naturalne i próbami poprawienia jej kondycji możemy de facto zaszkodzić. Poza tym, alergię można leczyć, czyli definitywnie wyeliminować problem.

 

co myślisz?