Ekspres do kawy to dziś prawdziwy „must have” w domu nowoczesnej kobiety. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jak uzyskać smak idealnej kawy, a przy tym połączyć funkcjonalność urządzenia z jego elegancją?

Według badań Food Research Institute 70% naszych rodaków regularnie pije kawę – spożywają jej ponad 500 filiżanek rocznie. Esencja kawowych ziaren wielu z nas zapewnia chęć do działania. Wydaje się, że dobry napój nie może być tani, jednak zamiłowanie do niego nie musi oznaczać pozostawiania połowy pensji w kawiarniach. Aromatyczny napar pomoże przyrządzić ekspres do kawy. Tylko na jaki rodzaj urządzenia się zdecydować?

Ekspresy ciśnieniowe

Ze względu na sposób działania ekspresy do kawy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: ciśnieniowe i przelewowe. W tych pierwszych – jak sama nazwa wskazuje – gorąca woda wprowadzana jest do zbiornika z kawą pod bardzo dużym ciśnieniem (od 3–4 barów w urządzeniach niskociśnieniowych do nawet 19 barów w wysokociśnieniowych). Otrzymany w ten sposób napój skrapla się do specjalnego pojemnika lub bezpośrednio do filiżanek. Wykorzystywana woda nie osiąga temperatury 100°C (zazwyczaj jest to 90–95°C), co pozwala uzyskać głęboki aromat naparu.

Na takim schemacie działania bazują różnorodne urządzenia – od prostych kawiarek, przez ekspresy dzbankowe, po półautomatyczne bądź automatyczne, które często spotykamy w lokalach gastronomicznych. Zaawansowane modele z pełną automatyzacją nie wymagają stosowania zmielonej kawy – w ich skład wchodzi młynek, który rozdrabnia ziarna. Niektóre ekspresy, dzięki stałemu podłączeniu do wody, mogą przygotowywać kawę praktycznie bez konieczności obsługi. Problematyczne może być natomiast utrzymanie ich w czystości. Podstawowe parametry, jakie warto brać pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu ekspresu ciśnieniowego, to jego moc oraz wysokość wykorzystywanego ciśnienia – im te wartości są wyższe, tym szybciej zostanie przygotowany napój. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że ekspresy automatyczne to często sprzęt o dużych gabarytach.

Ekspresy kapsułkowe

Szczególnym rodzajem ekspresu ciśnieniowego jest ekspres do kawy na kapsułki (np. NESCAFÉ Dolce Gusto), przez które przesączana jest woda pod wysokim ciśnieniem. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie możliwość samodzielnego przygotowania smacznego napoju, a równocześnie nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na obsługę ekspresu. Przyrządzenie kawy jest szybkie, a zarazem banalnie proste – wystarczy nalać wody do pojemnika, umieścić w podajniku odpowiednią kapsułkę, a potem nacisnąć przycisk na obudowie. Najnowsze modele same odczytają kod paskowy i dopasują ilość płynu do sporządzanego napoju, dzięki czemu uzyskamy kawę o idealnych proporcjach. Ekspres do kawy na kapsułki pozwala przygotować nie tylko standardowe espresso, ale również kawy z mlekiem (cappuccino bądź latte), mokkę, a nawet kakao, herbatę czy kawę mrożoną. Wszystko zależy od rodzaju wprowadzonych kapsułek.

Dużą zaletą ekspresu kapsułkowego jest również łatwość jego konserwacji. Jako że przez dysze przypływa wyłącznie woda, wnętrze maszyny nie ulega zanieczyszczeniu. Konieczne jest jedynie utrzymywanie w czystości jego części zewnętrznych, a także okresowe usuwanie osadu z kamienia. Nowoczesne ekspresy kapsułkowe najczęściej charakteryzują się modnym wzornictwem i stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Wybierając takie rozwiązanie, na ogół musimy się związać z wkładami proponowanymi przez określonego producenta. Warto więc przed kupnem konkretnego modelu spróbować napoju wykonanego z użyciem danych kapsułek.

Ekspresy przelewowe

Inny sposób pracy charakteryzuje ekspresy przelewowe. Tu bazujemy wyłącznie na temperaturze wody oddziałującej na zmielone ziarna kawy. Smak napoju jest w dużej mierze zależny od czasu jego parzenia. Ekspres do kawy przelewowy jest dość prosty w obsłudze, choć nie aż tak, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń kapsułkowych. Aby sporządzić napój, należy zamontować specjalny filtr, wsypać mieloną kawę do pojemnika, a następnie wlać wodę. Choć przygotowanie naparu może chwilę potrwać (napój przesącza się przez filtr), to z raz zaparzonego dzbanka można korzystać przez dłuższy czas. Jest to więc dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie kawy pije się dużo, np. w biurach czy wieloosobowych rodzinach. Jeśli dany model ekspresu nie wykorzystuje filtrów zintegrowanych, musimy liczyć się z koniecznością częstego kupowania papierowych sączków.

Każdy rodzaj ekspresu ma swoje zalety i wady. Decydując się na zakup, należy przede wszystkim sprecyzować własne oczekiwania i dostosować do nich typ urządzenia.

 

co myślisz?