Z kacem po sylwestrze jest jak z dolegliwościami żołądkowymi po świątecznym obżarstwie – co roku każdy mówi sobie, że nigdy więcej. Rzeczywistość okazuje się jednak zgoła inna. Muzyka, towarzystwo i dobra zabawa sprzyjają wypiciu większej niż zazwyczaj ilości alkoholu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by poradzić sobie z kacem po noworocznym przyjęciu.

Pamiętaj o wodzie

Lista zakupów na 1 stycznia – dużo niegazowanej wody mineralnej. Powód? Najczęstsze dolegliwości związane z kacem, m.in. ból głowy, spowodowane są odwodnieniem komórek mózgu. Po sylwestrze zalecane jest wypicie co najmniej 3 litrów przezroczystego płynu. Pozwoli on nie tylko nawodnić organizm, ale także pozbyć się przeszkadzających w jego codziennym funkcjonowaniu toksyn.

Przygotuj warzywno-owocowy koktajl

W Nowy Rok warto mieć w pogotowiu przygotowany koktajl owocowo-warzywny. Dlaczego? Te składniki zawierają dużo błonnika, dzięki czemu napój sprzyja regulowaniu pracy układu pokarmowego, a do tego uzupełniają poziom cukru we krwi. Do tego fruktoza znana jest z tego, że przyśpiesza metabolizm alkoholu w organizmie. Jak przygotowywać koktajle na kaca? Przyda się do tego na pewno blender (najlepiej kielichowy, taki jak te dostępne w https://zasmakujradosci.pl) oraz kefir lub jogurt naturalny. Można się pokusić też o uzupełnienie owoców i warzyw o bogatą w elektrolity wodę kokosową. Najpopularniejszym koktajlem na kaca jest ten zawierający banany oraz mleko i sok z cytryny.

Zadbaj o zdrowy obiad

Zapomnij o tłustym obiadku z ziemniakami i schabowym w roli głównej! Twój organizm jest już wystarczająco obciążony świątecznym obżarstwem i imprezą sylwestrową. Obiad kolejnego dnia powinien być lekkostrawny i przepełniony produktami bogatymi w minerały oraz witaminy. Jakie składniki powinny się w nim znaleźć? Na pewno błonnikowe zielone warzywa (np. zielona fasolka, brokuły, natka pietruszki), awokado, różne rodzaje kasz, imbir (dodatkowo neutralizujący kwasy żołądkowe). Danie na kaca powinno być też dość wilgotne, dlatego sprawdzą się szczególnie zupy, zwłaszcza te z dużą ilością wcześniej wspomnianych warzyw. Idealnie nadawać się będzie też soczewica z warzywami, sałatki z kiszonkami (np. z kiszoną kapustą lub z ogórkami) oraz buraki z dodatkiem kasz i pestek słonecznika.

 

co myślisz?