Siedząc przed telewizorem, bądź przeglądając strony na internecie, często chcielibyśmy gdzieś pojechać, aby uciec od codzienności. Kuszą nas piękne zdjęcia i filmiki. Dlaczego by nie urzeczywistnić swoich chęci i obrać kurs - Japonia podróż? Ceny wycieczek są w coraz bardziej przystępnych cenach, a warto zobaczyć te „obrazy” na własne oczy. Równie dobrze można złożyć się na taki wyjazd i sprezentować komuś, kto marzy o poznaniu Kraju Kwitnącej Wiśni. Ponadto biura podróży proponują wejście w głąb kultury japońskiej, m.in. degustując sake, próbując japońskich potraw, biorąc udział we mszy buddyjskiej, spanie w tradycyjnej japońskiej gospodzie (ryokan), czy branie udziału w przedstawieniach teatralnych.

Bogate wrażenia w Tokio

Stolicę Japonii – Tokio zamieszkuje około 12 mln ludzi na powierzchni około 2 tys. km2. Dla porównania w Warszawie na powierzchni około 500 km2 mieszka około 2 mln ludzi. Tokio jest o 4 razy większe od Warszawy i ma 6 razy więcej zamieszkałej ludności. Mieści się na największej wyspie Japonii – Honsiu. Posiada 23 okręgi. Każda z dzielnic ma coś do zaoferowania. Dla przykładu opiszę 2 dzielnice – jedna słynie z bogatej historii, a druga buduje teraźniejszość Japonii.

W pierwszej dzielnicy Asakusa znajduje się najstarsza świątynia buddyjska Senso-ji. Główną atrakcję stanowi brama grzmotów po japońsku Kaminari-mon. Pośrodku zwisa duży czterometrowy lampion. Oczy przykuwa aranżacja świątyni w kolorach czerwonym, czarnym i złotym.

Drugą dzielnicą będzie Shibuya. Pięknie wygląda nocą i stanowi centrum rozrywki i handlu. Ponadto przyciąga miłośników technologii i gier komputerowych. Warto odwiedzić lokale oraz centra w tej okolicy.

Park Narodowy Góry Fuji

Ten obszar jest bardzo urokliwym miejscem, ponieważ można zobaczyć z niego najwyższy szczyt, a zarazem czynny stratowulkan Japonii o nazwie Fudżi.  Znajduje się na wyspie Honsiu dokładnie w miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne, a jego wysokość wynosi 3 776 m n.p.m. Wulkan okala pięć naturalnych jezior (Fuji Goko): Kawaguchi (najczęściej fotografowane ze względu na dostępność turystyczną), Motosu (widok na górę znajdujący się na rewersie banknotu 1000 jenów), najmniej turystyczne Sai, najmniejsze Shoji oraz największe Yamanaka. Warto zobaczyć również wodospad Shiraito, który ma 20 m wysokości. Szczyt jest święty dla Japończyków, którzy twierdzą, że trzeba wejść na niego przynajmniej jeden raz w życiu.

U stóp Fudżi można zażyć relaksującej kąpieli w miejscowości Hakone. Kurort słynie z gorących źródeł i pięknych malowniczych widoków. Piękne Nikko, Kioto, Arashiyama oraz Himeji

Nikko stanowi kompleks miejsc kultu – Futurasan, Tosho-gu i Rinno-ji. Miejscowość leży w górach i często pada tam deszcz, co sprawia, że to miejsce jest bardziej magiczne. Uwagę przyciąga most Shinkyo, ponieważ ma cudowny czerwony kolor, nad nim znajdują się porośnięte wzgórza, a pod nim płynie rwąca rzeka. Most prowadzi do Nikko, które za sprawą Tokugawy Ieyasu stało się świętym miejscem. Miejscowość Kioto posiada wiele interesujących zabytków, świątyń i cudownych ogrodów Japonii. Ogromne zainteresowanie budzi Złoty Pawilon – Kinkaku-ji, ponieważ jest pokryty złotem, które w słońcu lśni i odbija się w pobliskim stawie.

Na liście chętnie odwiedzanych miejsc znajduje się również zamek szoguna Tokugawy – Nijo, który został prawie cały zbudowany z pięknie rzeźbionego drewna cyprysu. Otacza go zjawiskowy ogród.

Turyści uwielbiają Świątynię Czystej Wody – Kiyomizu-dera. Miejsce zawdzięcza taką nazwę dzięki wodospadowi Otowa. Pielgrzymi przyjeżdżają do jednego z trzech strumyków, aby zaczerpnąć kilka łyków, dzięki któremu można wybrać jeden dar – zdrowie, długie życie albo wiedzę.

Dawna Japonia słynęła z gejsz. Przy odrobinie szczęścia można je spotkać w dzielnicy rozrywki – Gion oraz Ponto-cho. Znajdują się tutaj najstarsze i najdroższe restauracje. Większość turystów odwiedza las Sagano, który znajduje się w Arashiyamie, niedaleko Kioto. Lubią tutaj spacerować oraz pragną uwiecznić na fotografii w jak najlepszym świetle bambusowy las

 Jedne z piękniejszych zdjęć zawierają Zamek Białej Czapli w centrum miasta Himeji. Budowla jest najstarszą w Japonii, została wzniesiona w 1333 roku i kilka razy była przebudowywana. Stoi na dwóch wzgórzach Sagiyama i Himeyama o wysokościach 6 m n.p.m. i 45 m n.p.m. Nosi nazwę Białej Czapli – Shirasagi-jo, ponieważ zewnętrzne ściany są wykończone białym gipsowym tynkiem.

Japonia jest niezwykle ciekawym krajem – leży na wąskim łańcuchu wysp na Pacyfiku oraz na styku płyt tektonicznych, co sprawia, że ma dostęp do wody oraz znajduje się na terenie górzystym. Oferuje bogactwo kulturowe – politeistyczne shinto oraz buddyzm. Z tego kraju pochodzi wiele firm, które są prekursorami technologii, np. Toyota lub Sony. Wszystko pięknie wygląda na zdjęciach, ale warto to zobaczyć własnymi oczyma i stworzyć własne fotografie.

 

co myślisz?