Warsztaty – Moda w świecie grafiki stały się rzeczywistością 12 czerwca 2013 w podwojach warszawskiego Teatru Kamienica. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli świata grafiki i mody, bo jak wiadomo, żaden z tych świadów nie może istnieć bez kreatywności i twórczego podejścia do pracy. Warsztaty stały się okazją do prześledzenia bogactwa elementów graficzno-fotograficznych składających się na ostateczny wizerunek projektów modowych i graficznych od stylizacji modowej prezentowanej na wybiegu przez wizerunek witryny, ilustrację i fotografię aż po skład projektów w procesie druku.

Wśród prelegentów nie zabrakło Doroty Williams, Sabiny Klechowicz, Piotra Janowczyka, Szymona Szcześniaka oraz Roberta Jarzębińskiego. To dzięki nim wydarzenie to nabrało wyjątkowego, artystycznego charakteru.

Pierwszą, godzinną prelekcję poprowadziła Pani Dorota Williams – główna stylistka stacji telewizyjnej TVN – szefowa Zespołu Stylizacji i Charakteryzacji. Pani Dorota skupiła się na przybliżeniu uczestnikom zasad komponowania nowatorskich i interesujących stylizacji modowych w oparciu o najnowsze trendy. Głównym aspektem wystąpienia był szeroko rozumiany dress code nie pomijając zasad rządzących programami rozrywkowymi i telewizją. Prowadząca miała do dyspozycji sety modowe prezentowane przez trzy profesjonalne modelki. Ubiory te świetnie obrazowały rozważania i analizy współczesnych trendów przygotowane przez Panią Dorotę. Po tej części była krótka przerwa kawowa z możliwością zadania indywidualnych pytań prelegentce – chętnych nie brakowało.

Kolejne spotkanie poprowadziła Pani Sabina Klechowicz, długoletnia przedstawicielka firmy LPP, właściciela marki między innymi RESERVED. Pani Sabina poprowadziła temat Witryna jest jak teatr – głównymi aktorami są trendy w modzie i działania sprzedażowe. Na co dzień zajmuje się kreacją witryn dla brandu RESERVED, więc jej wystąpienie nabrało wyjątkowo praktycznego charakteru z elementami naświetlającymi złożony i bardzo czasochłonny proces twórczy witryny. Wiadomo, to witryna sklepowa jest wizytówką każdego salonu i należy pamiętać, że to ona przyciąga klientów. Wykład Pani Sabiny dotyczył tego jak trendy w modzie i sama moda przekłada się na pomysłowość stwarzanych aranżacji na witrynie. Jak można wzmacniać elementami dekoracyjnymi klimat na witrynie, żeby uzyskać to, czego nie ma w kolekcji. Prelegentka opierając się omówieniu procesu „burzy mózgów” śpiewająco odpowiedziała na pytanie jak przenieść kreatywne myślenie trendu modowego na witrynę.

Przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszę” okazało się wyjątkowo aktualne zarówno dla pierwszej, jak i drugiej prelekcji.

Po kolejnej przerwie głos zabrał Pan Piotr Janowczyk – rysownik, ilustrator, projektant i historyk sztuki. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – świat mody lubi i ceni ilustrację fashion i digital painting. Pan Piotr omawiając te bardzo artystyczne zagadnienia rysował na żywo zarówno metodą tradycyjną, pozwalając zajrzeć uczestnikom do warsztatu artysty, jak i na podstawie programu graficznego Corel Painter. Możliwości tego programu oraz talent prowadzącego zyskały uznanie słuchaczy. Dodatkowo Pan Piotr wykorzystał w swej prelekcji najnowsze technologie – tablet Wacom, by pokazać jak łatwo i przyjemnie można pracować przy znajomości programów graficznych i zasad rysunku tradycyjnego. Zastosowane w trakcie prelekcji elementy humoru spowodowały, że to spojrzenie na zagadnienia związane z modą nie tylko uczyło, ale i bawiło słuchaczy.

Tu nastąpiła dłuższa przerwa z poczęstunkiem. Wszyscy oddali się przyjemności jedzenia i ciekawych rozmów z gośćmi. Był to bardzo miły czas, tym bardziej, że Teatr Kamienica udostępnił elementy rekwizytów teatralnych. Stały się one podstawą do ciekawej foto-zabawy zarówno dla uczestników jak i Pana Piotra Wróblewskiego, który z ramienia magazynu Digital Foto Video przygotował reportaż z warsztatów.

Po przerwie przyszedł czas na fotografię. Ten bliski swojemu sercu temat podjął Pan Szymon Szcześniak. Doceniony i nagradzany fotograf omówił kwestie fotografii i portretu w modzie. Jest twórcą portretów wielu znanych osób, więc możliwość zajrzenia do jego warsztatu pracy było szczególnie cenne. Pan Szymon chętnie dzielił się swoimi przemyśleniami, a zastosowane elementy pracy z modelką na żywo jeszcze bardziej podniosło wartość prelekcji. Co ciekawe jeden z portretów wykonanych przez Pana Szymona jego przedmówca opracował, tworząc ciekawą ilustrację modową. Jak widać te światy potrafią się perfekcyjnie przenikać.

Chwila oddechu na krótkiej przerwie i wszyscy z uwagą śledzili działania Pana Roberta Jarzębińskiego – wykładowcy Ośrodka Szkoleniowego IT Media, który na podstawie programu CorelDraw wprowadził uczestników warsztatów w temat materiałów drukowanych w modzie. Temat okazał się bardzo szeroki i wielu uczestnikom uświadomił jak wiele jeszcze można się dowiedzieć w zakresie złożonego procesu przygotowania grafik i publikacji do druku.

Nie można pominąć jeszcze elementów zabawy i prezentacji technicznych, jakie zostały przygotowane dla uczestników Warsztatów – Moda w świecie grafiki. Osoby, który poprawnie wypełniły kartę gry (wręczaną każdemu w trakcie rejestracji) wzięły udział w konkursie, do którego dwie główne nagrody ufundowała firma Corel – główny partner tego wydarzenia oraz firma Fotolia. Trzech szczęśliwców wyłoniono następnego dnia, pogratulowano im telefonicznie, nie zapominając o newsie na firmowym facebooku – ITMediaPL. W trakcie spotkania można było poznać najnowsze trendy i zasady stylizacji nie tylko w modzie, ale również w technologii, gdyż firma Wacom i Eizo udostępniła swoje najnowsze tablety i monitory do pokazów i testów.

Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci jako wyjątkowa mieszanka dobrego towarzystwa, świetnej atmosfery i ducha artyzmu unoszącego się w powietrzu. Co na koniec? Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli razem z nami udział w tym spotkaniu mody i grafiki.

W podziękowaniach tych nie pomijamy prelegentów, którzy przyjęli nasze zaproszenie i podjęli się poprowadzenia tak ciekawych i różnorodnych prelekcji. Nie pomijamy też firm, które objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem, w tym firmy RESERVED, która udostępniła do pokazu sety modowe swej najnowszej damskiej kolekcji. Dziękujemy Wam wszystkim i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania, jakie? Zobaczymy…

 

Źródło: Materiały prasowe IT Media

 

co myślisz?